Niedożywienie- przyczyny i objawy
Najczęstszym błędem związanym z odżywianiem jest fakt, że zjadamy niedostateczną lub nadmierną ilość białka, węglowodanów i tłuszczy w ciągu dnia. Często również wybieramy niewłaściwe źródła tych makroskładników.
Brak odpowiedniej podaży witamin, minerałów, BWT, zawartych w zdrowych produktach skutkuje NIEDOŻYWIENIEM. Ten problem dotyczy nie tylko osób bardzo szczupłych, ale również z nadwagą lub otyłością.
Definicje Niedożywienia
Wg WHO Niedożywienie to: „Występujący na poziomie komórkowym brak równowagi pomiędzy zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe i energię a podażą, której zaspokojenie pozwala na wzrost, podtrzymywanie funkcji życiowych oraz pełnienie określonych funkcji.”
Wg ESPEN (European Society for Clinical Nutrition and Metabolism) Niedożywienie to: „ Stan wynikający z braku wchłaniania lub braku spożywania substancji żywieniowych , prowadzący do zmiany składu ciała, upośledzenia fizycznej i mentalnej funkcji organizmu oraz wpływający niekorzystnie na wynik leczenia choroby podstawowej.”
Jedną z przyczyn niedożywienia są BŁĘDNE NAWYKI ŻYWIENIOWE czyli nieprawidłowe komponowanie posiłków. To np. zbyt mała ilość białka w Twojej diecie lub za duża ilość węglowodanów prostych i tłuszczy nasyconych…
Przyczyną niedożywienia może być również stres, który przyczynia się do zmniejszenia lub braku apetytu. Inne przyczyny to samotność, choroby, niepełnosprawność.
Objawy niedożywienia:
- Zmniejszony apetyt lub jego brak
- Ciągłe zmęczenie
- Osłabienie
- Problemy z koncentracją
- Obniżony nastrój, depresja
- Stałe uczucie zimna
Skutki niedożywienia:
- Upośledzenie ODPORNOŚCI
- Zanik kosmków jelitowych (co zaburza trawienie i wchłanianie
- Zaburzona praca narządów wewnętrznych
Co zrobić kiedy zaobserwujemy u siebie symptomy niedożywienia?
Podjąć INTERWENCJĘ. Zacznij robić to do czego od dawna Cię namawiam. 🙂 Komponować posiłki.❤️
Jaka jest najważniejsza zasada?
MUSISZ DOSTARCZYĆ SOBIE ODPOWIEDNIĄ ILOŚĆ KALORII, BIAŁEK, WĘGLOWODANÓW I TłUSZCZY W CIĄGU DNIA.
Jak to zrobić?
- Zaplanuj ile posiłków chcesz zjeść w ciągu dnia. Możesz jeść częściej np. 5 posiłków co 3h lub rzadziej np. 3 większe posiłki.
- Zadbaj, aby w każdym posiłku znajdowały się zdrowe źródła makroskładników.
- Do każdego posiłku dokładaj warzywa, bez limitu 😉
- Lepiej ugotować na parze i polać oliwą z oliwek zamiast smażyć.
- Zrezygnuj lub mocno ogranicz cukier, białe pieczywo, tłuszcze trans.
Zastanów się i spróbuj zaplanować posiłki na dwa dni. 🙂 To fajna zabawa, która oszczędzi Twój czas i ZDROWIE!!! Jeśli zaczniesz to robić regularnie, w końcu uzyskasz nowy nawyk.
Ściskam Cię!