Skip to content
Menu
Cart
Close Cart
Your cart is empty. Go to Shop

Trening z dzieckiem

Trening z dzieckiem w domu? To możliwe!

Jako rodzice często zastanawiamy się, co robiliśmy z czasem, kiedy jeszcze nie mieliśmy dzieci. Brakowało nam go na trening? Albo na czytanie książek? Narzekaliśmy, że nie mamy kiedy odpocząć? Kiedy już zostaniemy rodzicami, widzimy, że mamy tego czasu zdecydowanie mniej. Teraz trening to dopiero wyzwanie logistyczne! Ale nie ma nic niemożliwego i jeśli ruch jest dla nas ważny (a powinien być), to będzie na niego miejsce w naszym życiu. Nawet jeśli nie będzie to tak często, jak byśmy chcieli i w takiej formie, jaką najbardziej lubimy. Wszyscy mamy tyle samo czasu, a to jak go wykorzystujemy to kwestia wyborów i priorytetów. Czy można ćwiczyć z małym dzieckiem w domu? I jak można sobie to ułatwić na poszczególnych etapach?

 

 

Niemowlę

Możliwe, że chcesz jak najszybciej wrócić do formy. Możliwe, że już tydzień czy dwa tygodnie po porodzie dobrze się czujesz. Pamiętaj jednak, że Twoje ciało wykonało niesamowitą pracę i należy mu się odpoczynek. Ćwiczenia w połogu to nie jest dobry pomysł. Daj sobie kilka tygodni na regenerację i słuchaj zaleceń lekarza. Na wszystko przyjdzie czas!

Kiedy już będziesz chciała ćwiczyć po połogu, zaczynaj stopniowo. Nie wybieraj się od razu na siłownię czy dziesięciokilometrowy bieg, nawet jeśli przed ciążą robiłaś to regularnie.

Jak znaleźć czas na ćwiczenia przy małym dziecku? Dzieci są tak różne, a przy tym tak zmienne, że trudno ustalić jakikolwiek harmonogram. Są dzieci, które mają na tyle długie drzemki w ciągu dnia, że mamy mają czas na spokojny trening. Ale niemowlę nie zawsze musi spać, żeby mama mogła trenować. Kilkumiesięczny maluch leżący na macie prawdopodobnie będzie bardzo zainteresowany ćwiczącą obok mamą. Spróbuj!

 

Okres żłobkowy

Roczniak czy dwulatek to już zupełnie inna sprawa! Ciężko utrzymać go w miejscu, bo patrzenie na ćwiczącą mamę dłużej niż dwie minuty to dla niego żadna atrakcja! Ale możesz trenować razem z nim, traktując dziecko jako obciążenie, na przykład przy przysiadach czy wykrokach. Dwulatek może też poćwiczyć obok Ciebie  –  zacznijcie od prostych dla niego ćwiczeń, jak pajacyki czy rowerek.

Dziecko nie chce ćwiczyć z Tobą? Możesz zająć go w tym czasie jedzeniem! Zjedzenie pokrojonych owoców czy ekspandowanego zboża zajmie mu trochę czasu, a przy okazji dziecko poćwiczy chwyt pęsetkowy. Pamiętaj, żeby cały czas mieć na oku jedzącego malca.

 

Okres przedszkolny

Z dwulatkiem było trudniej niż z niemowlakiem, z przedszkolakiem jest znowu nieco łatwiej. A to dlatego, że trzylatek czy starsze dziecko zwykle potrafi się już chwilę sobą zająć. Puzzle, kolorowanka czy klocki powinny dać Ci trochę wolnego czasu. W ostateczności dziecko może pooglądać bajki. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale mama też człowiek i ma prawo do chwili (a nawet kilku chwil) dla siebie. Przedszkolaki lubią też ćwiczyć z rodzicami! Nie wierzysz? Spróbuj! Przy okazji dziecko trochę się zmęczy i po treningu będziesz miała chwilę na złapanie oddechu.

 

 

Zdarza się, że my mamy chcemy być samodzielne bardziej, niż się tego od nas oczekuje. Nie bój się prosić o pomoc, jeśli potrzebujesz (a potrzebujesz na pewno) czasu dla siebie. To nic złego. Miło czasem poćwiczyć razem z dzieckiem, ale jeśli wolisz trening bez towarzystwa, ćwicz wtedy, kiedy maluchem zajmuje się ktoś inny. I pamiętaj, że szczęśliwa i spełniona mama to szczęśliwe dziecko.

00votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszyoceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x