Ileż ja się nawalczyłam żeby to ciasto się pofalowało 😉 W końcu się udało, ponieważ połączenie mąki ryżowej i kukurydzianej okazało się strzałem w dziesiątkę! Jak dla mnie smakuje cudownie, tak jak ciasto ptysiowe. Jest delikatne i pyszne, natomiast krem po prostu rozpływa się w ustach.
Przyznam Ci się szczerze, że Karpatkę w wersji tradycyjnej jadłam chyba tylko raz w życiu. Generalnie nie lubię ciast z masami, cukrami pudrami itp. A od kiedy moja dieta jest bezglutenowa i bezmleczna to nie tknę ich choćby nie wiem co. Na szczęście moja Karpatka jest inna…:-) Śmiało pozwalam sobie na to ciasteczko, bez wyrzutów sumienia.
DrukujPrzepis na Karpatkę
Składniki
CIASTO:
- 125 g masła bez laktozy
- 260 g wody
- 80 g mąki ryżowej
- 80 g mąki kukurydzianej
- 5 jaj
KREM:
- Dwa budynie waniliowe bezglutenowe, eko w proszku (80 g)
- 65 g erytrolu
- 750 ml mleka roślinnego
- 200 g masła bez laktozy (temp. pokojowa)
Przygotowanie
Przepis na ciasto:
Przygotuj okrągłą formę do pieczenia bo zaczynamy. 😉
* W rondelku roztop masło. Dodaj wodę i zagotuj. Wsyp mąkę i ucieraj przez chwilkę silikonową lub drewnianą łyżką, aż masa się ze sobą dokładnie połączy i będzie gładka.
* Gotową masę przełóż do misy i poczekaj aż ostygnie.Dodaj jajka oraz proszek do pieczenia. Zmiksuj na gładką masę. Podziel ciasto na dwie części.
* Piekarnik nagrzej do 200 stopni C (góra i dół). Okrągłą formę posmaruj masłem i posyp mąką ryżową.
* Jedną część ciasta przełóż do formy, następnie rozprowadź ciasto używając zwilżonej ciepłą wodą, silikonową, płaską łopatką. Jeśli ciasto się klei ponownie polej łopatkę ciepłą wodą.
* Piecz 20-25 minut.
* Po upieczeniu wyjmij z piekarnika i odczekaj kilka minut. Następnie wyjmij ostrożnie ciasto z formy. Formę umyj, osusz i postępuj tak samo z drugą częścią ciasta.
Krem budyniowy:
* Nalej mleko do szklanki. Wsyp budynie w proszku, erytrol i dokładnie wymieszaj. Pozostałe mleko zagotuj w rondelku. Następnie wlej mleko ze szklanki (to budyniami i erytrolem) i mieszaj do czasu kiedy budyń uzyska gładką konsystencję. Następnie gotuj budyń 1-2 minuty, a kiedy zacznie bulgotać odstaw do ostygnięcia. W tym czasie, mieszaj co jakiś czas, aby nie powstał kożuch.
* Masło ubijaj mikserem ok. 2 minuty, następnie dodawaj po łyżce ostudzony budyń, cały czas ubijając.
* Gotowym kremem posmaruj jedną część ciasta i przykryj drugą. Odstaw na godzinę w chłodne miejsce.
* Międzyczasie zmiksuj na erytrol w robocie kuchennym na pył i kiedy ciasto już „odpocznie” posyp ciasto z wierzchu, przez sitko.
Wartości odżywcze
- Węglowodany: 33 g
- Kalorie: 461 kcal
- Tłuszcze: 38 g
- Białko: 7 g
Witaj, podane przez Ciebie proporcję, do ilu osób są dostosowane. P.s tylko takiej informacji brakuję mi w Twoich przepisach
Witaj. Mam prośbę, czy możesz do przepisów podawać na jaką ilość osób jest dany przepis? Zaczynam piec dopiero i się uczę proporcji składników.Z góry dziękuję.
Jasne 😉