Skip to content
Menu
Cart
Close Cart
Your cart is empty. Go to Shop

Aktywność fizyczna w ciąży

Ciąża. Wymarzona, wyczekana, w końcu jest…
Kiedy tylko widzimy dwie kreseczki na teście chcemy lepiej jeść, więcej się ruszać…wspaniale!
Zaczynamy sprawdzać internet i nagle się gubimy od nadmiaru sprzecznych informacji. Mam nadzieję, że tym artykułem nieco Ci rozjaśnię w głowie.

Kiedy jest najlepszy czas aby zacząć ćwiczyć? Jeszcze przed zajściem w ciążę. Dlatego jeśli nie ćwiczyłaś przed ciążą, nie będę Cię namawiała do
treningów siłowych czy biegowych, ponieważ taki trening mógłby zaszkodzić Tobie i dziecku. Postaw na spokojne spacery, bardzo delikatny trening i zdrowe jedzenie.

Ciąża to nie czas na odchudzanie czy budowanie formy, dlatego potraktuj te 9 miesięcy jako moment na przygotowanie swojego ciała do porodu i opieki nad maleństwem.
Niezbędne będą Ci do tego mocne plecy i barki, mięśnie skośne brzucha i mięsień poprzeczny brzucha, który wpływa na stabilizację kompleksu lędźwiowo-miednicznego.

Jeśli byłaś aktywna przed zajściem w ciąże, nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej.
Korzyści jakie płyną z treningu to mniejsze ryzyko cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego u osób z wysokim ciśnieniem tętniczym, lepszą kondycję fizyczną oraz psychiczną a także lepszy poród.

Wg Amerykańskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów optymalny czas aktywności fizycznej w ciąży wynosi min. 30 minut 4 razy w tygodniu. Oczywiście można częściej jeśli nie ma żadnych przeciwskazań.

Chciałabym poruszyć temat porodu zakończonego cesarskim cięciem ponieważ w Polsce ten temat traktuje się jak zwykły zabieg, a tak nie jest. Cesarskie cięcie to operacja, po którym kobieta często pozostaje sama sobie bez żadnej porady w zakresie fukcjonowania i dbania o bliznę. Często po kilku miesiącach czy latach nie łączymy bólu brzucha z przebytym cięciem. Są to zwykle powikłania, zrosty, problemy z zajściem w kolejną ciążę.

Co jest ważne przez pierwsze 6 tygodni po cięciu:

– unikać sytuacji napięcia mięśni brzucha (powoduje to nie tylko ból, ale także może spowodować rozejście się blizny)
– nie dźwigać nic prócz swoje dziecko
– nie podnosić rąk w górę np. wieszanie zasłon, dźwiganie starszaka
– pielęgnacja blizny
– nie prowadzić samochodu
– dużo odpoczynku

(po 6-8 tygodniach od porodu jest czas na terapię manualną blizny).

Na tym etapie w przypadku obydwu rodzajów porodu możesz wykonywać trening dna miednicy oraz ćwiczenia oddechowe.

To co może nas spotkać bez względu na rodzaj porodu, już na etapie ciąży to rozejście mięśnia prostego lub spojenia łonowego.
Dlatego tak ważne są ćwiczenia dna miednicy (mięśni Kegla). Warto podczas ciąży spotkać się z fizjoterapeutą, który oceni i ewentualnie skoryguje naszą postawę a także zaleci odpowiednie ćwiczenia.

Podsumowując warto dać sobie czas przed zajściem w ciążę, na przygotowanie ciała do tego wymagającego okresu. Jeśli ważysz za dużo, zmniejsz wagę, jeśli masz słabą kondycję- zwiększ wydolność. Wzmacniaj przede wszystkim mięśnie głębokie, ponieważ to one stabilizują sylwetkę.

Jeśli jesteś już po porodzie, nawet kilka lat i cierpisz na zespoły bólowe, rozejście mięśnia prostego brzucha, zrosty lub NIETRZYMANIE MOCZU( przy kichaniu, kasłaniu, ćwiczeniu), PARCIE NA PĘCHERZ, pamiętaj, że na terapię NIGDY nie jest za późno. !!!

Gdybyś miała jakiekolwiek pytania, nie krępuj się i śmiało do mnie napisz. Jeśli uważasz, że ten artykuł komuś może pomóc proszę udostępnij.

00votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszyoceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x