HIPOKINEZJA
Uznana przez WHO za jedno z potencjalnych zagrożeń cywilizacji.
Jesteśmy stworzeni do aktywności fizycznej, to fakt. Niestety coraz częściej wybieramy samochód zamiast spaceru, windę zamiast schodów, relaks przed telewizorem. Jest takie przysłowie: „Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz” i sporo w nim prawdy. To co robisz teraz ma realny wpływ na to jak będziesz funkcjonował jako senior.
Czym jest hipokinezja?
Kiedy zmniejszasz codzienną aktywność fizyczną, możesz liczyć się z tym, że w Twoim organizmie zajdą ujemne zmiany strukturalne i czynnościowe.
Nie musisz wcale aż tak długo tkwić w bezczynności ruchowej, aby nabawić się:
- Atrofii mięśni (czyli zanik mięśni)
- Zrzeszotnienia kości (osteoporoza)
- Zaburzenia funkcji układów krążenia i oddechowego
- Zespołu psychoorganicznego
Hipokinezja doprowadza również do zmniejszenia tolerancji glukozy, spadku odporności, większą podatność na choroby dróg oddechowych, oraz zaparć.
Jak zapobiegać?
Masz realny wpływ na to jak funkcjonuje Twój organizm. Tu i teraz!
Wystarczy, że zaczniesz się ruszać. Spacery, trening oporowy, oraz spontaniczna aktywność podejmowana każdego dnia. Zacznij od ćwiczeń przez minimum 30 minut, 3 razy w tygodniu. Być może motywuje Cie grupa, więc warto zapisać się na zajęcia fitness.
Pamiętaj, trening to nie tylko zadbana sylwetka, ale także zdrowe ciało i…głowa. Trening pozwala rozładować różne napięcia oraz stres z którym mierzymy się każdego dnia.
Niestety pandemia zamknęła nas w domach, co spowodowało, że staliśmy się nieaktywni. Czas to nadrobić, po to aby za 20, 30 lat podziękować sobie samemu za włożony wysiłek.
Źródło „Fizjologia wysiłku i treningu fizycznego”, J. Górski