Jaką wodę wybierać?
Na szczęście większość z nas jest świadoma, jak ważne jest picie wody i wiemy, że dorosły człowiek powinien wypić 2-3 litry dziennie. Pozostaje jednak pytanie, jaki rodzaj wody wybierać. Źródlaną, mineralną, stołową, a może leczniczą? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Jak to często bywa – to zależy. Warto wiedzieć, czym właściwie różnią się poszczególne rodzaje wody i którą wybrać, biorąc pod uwagę swój wiek, stan zdrowia i sytuację, w której aktualnie jesteśmy.
Woda źródlana
Woda źródlana to najbardziej popularny rodzaj wody dostępnej w sklepach. Zawiera ona niewiele składników mineralnych, zwykle między 150-500 mg/l, dlatego nie ma większego wpływu na organizm i jej picie w każdej ilości jest bezpieczne. To właśnie ten rodzaj wody polecany jest niemowlętom i małym dzieciom. Niska ilość soli sprawia, że woda źródlana jest też odpowiednia dla osób z nadciśnieniem. Czy są grupy, którym ona nie służy? Tak. Powinny jej unikać kobiety w ciąży, ze względu na wypłukiwanie z organizmu cennych w tym okresie minerałów.
Woda mineralna
Woda mineralna jest wydobywana z głębszych warstw i dzięki temu jest zdecydowanie bogatsza w minerały. Zawiera ich więcej niż 500 mg/l. Ten rodzaj wody nie tylko nawadnia, ale też dostarcza wapnia, magnezu czy sodu, które w dodatku są łatwe do przyswojenia przez organizm. Ilość tych składników wpływa na to, czy woda jest nisko, średnio czy wysokozmineralizowana. Ostatnia z nich jest polecana przy zaparciach, po spożyciu alkoholu oraz osobom zagrożonym miażdżycą czy osteoporozą. Nie można jej jednak pić zbyt często, ponieważ minerały łatwo przedawkować, a to nie jest bez wpływu na zdrowie.
Woda stołowa
Woda mineralna i źródlana to nie jedyne rodzaje wody butelkowanej dostępne w sklepach. Jest jeszcze woda stołowa, która powstaje przez dodanie do wody źródlanej minerałów lub soli mineralnych. Ma ona właściwości podobne do wody wysokozmineralizowanej, dlatego jest idealna dla osób, które pracują fizycznie lub uprawiają sport. Jeśli zastanawiacie się, jaką wodę zabrać na trening, to będzie to idealny wybór. Woda stołowa dostarcza wapnia i magnezu, czyli minerałów, które pozytywnie wpływają na poziom stresu, będzie więc odpowiednia dla osób zestresowanych.
Wody lecznicze
Ze specjalnych źródeł czerpane są wody lecznicze, które mają specyficzny smak. Zawierają bardzo dużą ilość składników mineralnych, dlatego nie powinny być pite bez zaleceń specjalisty. Dobrze dobrane wspierają rozwiązywanie problemów zdrowotnych – poprawiają metabolizm i pracę nerek, łagodzą problemy żołądkowe, zmniejszają kamicę nerkową.
A woda smakowa?
W każdym sklepie poza wyżej wymienionymi rodzajami wód możemy kupić też wodę smakową. Nie jest to dobry wybór, ponieważ prawie wszystkie tego typu wody są mocno dosładzane. Wiem, że są osoby, którym naturalna woda po prostu nie smakuje, nie mogą się do niej przekonać i piją ją tylko w niewielkich ilościach. Woda smakowa nie jest rozwiązaniem tego problemu. Zdecydowanie lepiej jest testować dodawanie do wody cytryny, ulubionych owoców, ogórka czy świeżych ziół. Taki dodatek znacznie zmienia smak wody i wtedy na pewno łatwiej będzie się do niej przekonać.
Prawidłowe nawodnienie ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, bo woda jest składnikiem każdej komórki. Kiedy czujemy pragnienie, ciało daje nam znać, że jest już odwodnione. Lepiej temu zapobiegać i pamiętać o piciu wody przez cały dzień małymi porcjami.
photo by: https://unsplash.com/photos/TWIRIAizZFU