Dieta, to słowo, które spędza sen z powiek wielu osobom. Zdrowa dieta to taka, która stanowi dla organizmu pożywienie. Zdrowa dieta to styl życia. Ja trzymam się tego stylu bardzo mocno i nie zamierzam nigdy z niego rezygnować. Dzięki zdrowej diecie czuję się wypoczęta, pełna energii i radości. Dzięki niej jestem także szczupła. Nigdy nie chodzę głodna i nie liczę kalorii. Czy chcesz poznać zasady zdrowej diety?
Pamiętaj, jeśli nie będziesz trzymać się tych zasad, nie osiągniesz zamierzonego celu. To od diety w 80% zależy Twój sukces. Bardzo bym chciała żebyś 1 czerwca tryskała/tryskał szczęściem bo to co zaczęłaś/zacząłeś 14ego lutego przyniosło efekt.
Bezwględnie unikaj glutenu. Wybieraj tylko bezglutenowe źródła węglowodanów. Np. kasza jaglana, quinoa, ryż biały, kasza pęczak, kasza gryczana, kasza mazurska, bataty. Koniecznie czytaj etykiety.
Bezwględnie unikaj mleka krowiego. Zastąp je mlekiem roślinnym, np. kokosowym, migdałowym, ryżowym. Nie kupuj również mlecznych produktów przetworzonych czyli serów żółtych, twarogów, jogurtów (!).
Nie kupuj jakichkolwiek produktów przetworzonych! Omijaj alejki ze słodyczami, napojami gazowanymi ( pij tylko wodę mineralną niegazowaną), produktami pseudo-mięsnymi (kiełbasy, szynki, kabanosy itp.).
Twoja nowa lista zakupów:
woda mineralna niegazowana
woda kokosowa bez cukru (naturalny izotonik, idealny po treningu)
Indyk, schab, wołowina, kurczak (ekologiczny), boczek,
Dorsz, tuńczyk, łosoś, pstrąg, halibut, makrela, krewetki
Warzywa (wszelakie! Włącznie z kiszonkami np. kapusta lub ogórki)
Owoce (ulubione)
Ryże, kasze, makarony bezglutenowe (np. ryżowy)
Olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, smalec z gęsi, orzechy
Jak komponować posiłki?
Proponuję Ci 4-5 posiłków dziennie.
Śniadanie: np. jajka na bekonie z warzywami (białko+tłuszcze)
Przekąska: np. owoce (węglowodany)
Obiad: np. mięso lub ryba gotowane na parze, warzywa, olej (białko+tłuszcze)
Przekąska: np. zupa-krem z warzywami i kurczakiem, lub wołowiną (białko+ tłuszcze)
Kolacja: kasza jaglana z olejem kokosowym na słodko (węglowodany)
Spokojnie. 🙂 Dużo zdrowego pożywienia prawda? Odżywiaj się różnorodnie, dostarczaj witamin swojemu organizmowi i każdy dzień przyniesie zmiany. Zanim się obejrzysz zdrowe nawyki żywieniowe będą nieodłączną częścią Twojego życia.
Masz jakąś alternatywę dla kolacji? Kasza jaglana na słodko jest dla mnie nie do przełknięcia.
A co lubisz? 🙂 Może frytki z batatów skropione cytryną i oliwą, posypane solą himalajską prosto z piekarnika. Do tego domowe ketchup i porcja ulubionych warzyw, hmm?
Czy możesz podać, jakie zalecasz proporcje białek/tłuszczy/ węglowodanów do każdego posiłku w gramach/dekagramach? Potrzebuję tej wiedzy, żeby móc ocenić czy nie jem za dużych porcji. Dziękuję z góry.
Witaj Greto, niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na Twoje pytanie gdyż nie znam Twoich wymiarów ani aktywności dobowej w ciągu tygodnia. Nie ma tzw. gotowego rozwiązania. Wszystko musi być dobrane indywidualnie.
Rozumiem, że odstawienie nabiału i glutenu polecasz wszystkim osobom, nawet jeśli nie ma wskazań do eliminacji tych produktów z diety (alergie, nietolerancje). Czy to ma jakieś uzasadnienie naukowe czy to kwestia tylko Twoich przekonań? Nie osądzam ani nie oceniam, jestem po prostu ciekawa.
Witaj. Bardzo się cieszę, że pytasz. Otóż
pierwsza kwestia jest taka iż propaguję styl życia paleo. Co za tym idzie nie ma w mojej diecie produktów przetworzonych i modyfikowanych, które są przyczyną współczesnych chorób takich jak m.in otyłość czy cukrzyca. Więcej o szkodliwości glutenu znajdziesz w zakładce „artykuły”, natomiast o szkodliwości mleka napiszę niebawem. Aktualnie, mleko i mąka nie mają nic wspólnego z produktami z jakich korzystały nasze babcie. Krowy dostają antybiotyki i sterydy, nie pasą się na trawie, pszenica jest genetycznie modyfikowana, więc chcąc nie chcąc odbija się to na naszym zdrowiu. Zawsze proponuję zrobić test. Wystarczy odstawić całkowicie gluten i produkty mleczne na tydzień. Po tygodniu zjeść coś pszennego i mlecznego. Obserwować organizm.